Mój sposób na współpracę z parą młodą

W dniu ślubu fotograf jest z parą młodą od przygotowań aż do późnej nocy. Dokumentuje łzy, miłość, śmiech, zadumę, tańce. Relacja Pary Młodej z fotografem musi budować się od samego początku. Sprawdźcie jaki jest mój sposób na tworzenie tej relacji i jak przebiega współpraca – od potwierdzenia terminu do przekazania zdjęć.

Fotograf jest jednym z wielu usługodawców ślubnych, ale relacja z nim musi być bliższa niż ta z kosmetyczką, florystką czy właścicielem sali. Ci usługodawcy tworzą pewien produkt i sprzedają go parze młodej, natomiast twórcami zdjęć jest zarówno fotograf jak i para młoda. Praca z różnymi ludźmi nauczyła mnie, że najważniejsze jest wzajemne poznanie się i obdarzenie zaufaniem. Tylko z takim gruntem efekty współpracy w dniu ślubu będą możliwie najlepsze.

Dzięki temu młodzi zaoszczędzą sobie wiele stresu przed aparatem – w dniu ślubu jego go wystarczająco dużo! – a fotograf będzie wiedział jakie są oczekiwania na nim spoczywają i na co może sobie pozwolić.

Jaki jest mój sposób na owocną współpracę?

Potwierdzenie terminu i ustalenie oferty. Moje oferty nie są z góry określone. Na podstawie informacji podanych w formularzu zgłoszeniowym (miejsce ślubu i wesela, przybliżona liczba godzin mojej pracy, przybliżona liczba gości, budżet) składam poszczególne elementy mojego cennika i przedstawiam ofertę.

Umowa i zadatek. Gwarancją rezerwacji terminu jest podpisanie umowy i wpłacenie zadatku w wysokości 20% całkowitej ceny. Umowa zabezpiecza Was, zadatek zabezpiecza mnie.

Jeśli mamy okazję do spotkania to ją wykorzystujemy do podpisania umowy i wstępnego poznania się. Od tej chwili jesteśmy dla siebie kimś więcej niż anonimową osobą po drugiej stronie łącza internetowego. Natomiast jeśli dzieli nas duża odległość, wypełniamy umowę online, wysyłam Wam podpisane egzemplarze, a następnie wy je podpisujecie zachowujecie kopię dla siebie I odsyłacie kopię dla mnie. Spotkanie przenosimy na telefon lub Skype’a. Na spotkanie w realu przyjdzie czas. :)

Sesja narzeczeńska. Must have. Zdjęcia z sesji możecie wykorzystać w zaproszeniach, do dekoracji sali, podarować gościom lub rodzicom. Ponadto podczas sesji przyzwyczajacie się do obiektywu, a my mamy okazję do lepszego poznania się. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule „Dlaczego warto wykonać sesję narzeczeńską?”.

Pary wykupujące pełny reportaż ślubny – od przygotowań do wesela – otrzymują sesję narzeczeńską w prezencie, a pary, które decydują się na krótszy reportaż ślubny otrzymują na nią 30% rabatu.

Rozmowa przed ślubem. Tydzień przed ślubem robimy ostateczne ustalenia, przesyłacie mi swój plan dnia, który uzwględnia m.in. czas na zdjęcia grupowe oraz krótką sesję we dwoje w ciągu dnia. Trwa ona ok. 10-15 minut i najlepiej jest wykonać ją w czasie zachodu słońca. Ale więcej o niej w następnym artykule!

Dzień ślubu. Jestem na miejscu nieco wcześniej. Jeśli fotografuję przygotowania to te dodatkowe 15-20 minut posłużą mi do zapoznania Waszych bliskich i obejrzenia miejsc w których będziemy robić zdjęcia. Jeśli spotykamy się pod kościołem lub USC to mam chwilę na obejrzenie i sfotografowanie terenu i wnętrz. Do sali weselnej staram się przybyć kilka minut przed parą młodą, aby zdążyć sfotografować salę i dekoracje. A później to już wiadomo… tańce hulańce i inne fajne rzeczy :) Pamiętajcie, aby najważniejsze punkty wesela, które chcecie mieć na zdjęciach odbyły się przed moim wyjściem. Zarezerwujcie 15 minut na krótką sesję plenerową i 10 minut na zdjęcia grupowe.

Przekazanie reportażu. Zdjęcia w galerii online wysyłam Wam w ciągu miesiąca od dnia ślubu. Galeria umożliwia pobranie zdjęć w pełnej rozdzielczości, szybkiego przesłania ich gościom oraz prostego oznaczenia zdjęć, które mają się znaleźć w albumie albo na odbitkach. Album lub odbitki otrzymujecie w ciągu miesiąca od wybrania zdjęć w galerii.

Doskonale wiem ile pracy i nerwów wymaga przygotowanie ślubu i wesela – been there, done that! Dlatego stale staram się optymalizować proces naszej współpracy, jednocześnie nie tracąc tego, co najważniejsze: Waszego zadowolenia z mojej usługi.

Zależy mi, aby moi klienci świadomie podejmowali decyzje, dlatego dziękuję Wam za przeczytanie artykułu do końca. Jeśli macie więcej pytań to śmiało napiszcie je w mailu parackalena@gmail.com.